Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 22. 2. 2024

    Běžkování je ohroženo, sjezdování zachrání zasněžování. Dnů se sněhem je polovina oproti 60. letům

     Mohou být roky, kdy nasněží, zima ale bude připomínat spíš letošní sezónu a sníh se bude posouvat do vyšších nadmořských výšek.

    Když se člověk podívá na aktuální sněhové zpravodajství na jednotlivých sjezdovkách v Česku, uvidí u nich víc červených křížků, než by se na polovinu února slušelo. Když už se někde lyžuje, obvykle je vidět zdálky v krajině jeden bílý pruh uprostřed zeleného nekonečna. I proto vzal letos za své tradiční běžkařský závod Jizerská padesátka. Je s lyžováním v Česku utrum?

    Nejspíš to tak nevypadá, ale bílá nadílka letos není pozadu. „Sněhová pokrývka napadla hlavně během začátku prosince, pak už šlo spíš jen o menší úhrny, a to převážně na horách. Celkové množství sněhu, které zatím napadlo, ale nebylo zas tak malé. V polovině února na horách spadlo zhruba osmdesát až devadesát procent toho, kolik tam má do této doby napadnout,“ říká klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny neboli CzechGlobe.

    Článek pro Czechcrunch je k přečtení ZDE.

  • 17. 2. 2024

    Sucho coby Damoklův meč aneb dopadneme jako ve filmu Šílený Max?

    Naše planeta se otepluje, navíc docela závratným tempem. Loňský rok překonal všechny dosavadní rekordy a byl nejteplejším rokem, jaký byl kdy na zeměkouli naměřen. Podle meteorologické služby Evropské unie Copernicus bylo v posledních 12 měsících o více než 1,5 stupně Celsia tepleji než v době před průmyslovou revolucí. Hranice 1,5 stupně je přitom podle vědců zlomová, aby se zabránilo fatálním negativním dopadům na život na Zemi.

    Na jaké scénáře je třeba se připravit? S Naturou a klimatology Alešem Fardou a Pavlem Zahradníčkem a meteorologem Martinem Hynčicou to zjišťovala Markéta Ševčíková.

    Pořad Český rozhlas Plus k přehrání ZDE.

  • 10. 2. 2024

    Zasněžená zima se ještě zkrátí

    Zimní sporty se musí přizpůsobovat vyšším teplotám a tajícímu sněhu, řekl klimatolog Pavel Zahradníček z Akademie věd ČR. Sněhová pokrývka bude dle něj postupně ubývat a ekonomicky dává smysl zasněžovat ve vyšších nadmořských výškách. Kvůli nedostatku sněhu byl letos zrušen běžkařský závod Jizerská padesátka a problémům s oblevou čelí i organizátoři biatlonového mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. 
    Celý článek k přečtení ZDE.

  • 17. 1. 2024

    Setkání reportérů Intersucho 29.2.2024

    S potěšením Vás zveme k účasti na otevřené pracovní setkání spolupracovníků a uživatelů portálu intersucho.cz, které se bude konat 29. února 2024 (čtvrtek) v prostorách KD Větrný Jeníkov (Větrný Jeníkov č. p. 198, okr. Jihlava).
    Program včetně způsobu přihlášení je uveden ZDE.

  • 12. 1. 2024

    Budoucnost českého a světového zemědělství závisí na tom, jak se vyrovná s dopady změny klimatu

    Profesor Zdeněk Žalud vystoupil na konferenci v Senatu zabývající se vývojem a novými výzvami českého zemědělství.
    Souhrn z webových stránek senátu ZDE.
    Informace z přednášky byly shrnuty webem ekolist.cz (k přečtení ZDE) a idnes.cz (k přečtení ZDE).

  • 5. 1. 2024

    Zimy bez sněhu, časté tropy. Vědci popisují podnebí v Česku v roce 2050

    Klimatické změny ovlivňují také Česko. Krátí se počet dnů se sněhovou pokrývkou a přibývá tropických dní, kdy teplota přesáhne třicítku.
    Klimatolog Pavel Zahradníček popisuje jak bude klima v roce 2050 vypadat.
    Článek k přečtení na seznamzpravy.cz ZDE.

  • 11. 12. 2023

    Zákaz jedení masa svět nezachrání, říká klimatolog

    I příští rok bude rekordně teplý. Pokud se v dalších letech ochladí, neznamená to, že máme se změnou klimatu vyhráno, řekl v rozhovoru pro Novinky a Právo klimatolog Miroslav Trnka. z CzechGlobe. Jak vidí vývoj klimatu v příštích pěti letech? Co očekává od právě probíhajícího klimatického summitu OSN v Dubaji? Jsou vytyčené cíle, jako je uhlíková neutralita do roku 2050, vůbec reálné?
    Celý článek pro Novinky a Právo k přečtení ZDE.

  • 4. 12. 2023

    Chumelí a mrzne, takže globální oteplování je výmysl. Proč to není pravda

    S časně prosincovým chumelením a mrazy se v Česku objevily hlasy zpochybňující klimatickou změnu a globální oteplování. Klimatolog Pavel Zahradníček sleduje, jak se mění podnebí v Česku, a říká jasně:„Zima v Česku se krátí.“
    Rozhovor pro seznamzpravy.cz s Pavlem Zahradníčkem k přečtení ZDE.

  • 15. 11. 2023

    Hostem Fokusu VM byl Miroslav Trnka

    Člověk jako naděje pro lidstvo. Jak zmírnit následky klimatické změny? Kam pokročila věda a jaké technologie mají šanci?
    Hostem pořadu Fokus Václava Moravce na ČT24 na téma Klimatická naděje byl i bioklimatolog Miroslav Trnka, ke zhlédnutí ZDE.

  • 12. 10. 2023

    Kvalita a výnos piva se díky projevům klimatické změny zhoršuje

    Růst teplot a stále častější sucha vedla a povedou ke snižování výnosu aromatického chmele v tradičních chmelařských oblastech v Evropě. S výnosem se snižuje obsah alfa látek, které určují chuť a hořkost piva. To jsou hlavní výstupy z právě publikované práce vědců z CzechGlobe ve vědeckém periodiku Nature Communications. Kvalita piva a negativních dopadů klimatické změny na něj je tak nyní předmětem zájmů řady tuzemských i zahraničních médií.