Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 30. 7. 2019

    Vlna veder v severní Evropě - Pavel Zahradníček pro Studio ČT24

    Vlna veder se přesunula ze západní Evropy do Skandinávie a ohrozit by mohla i Grónský ledovec. Podle klimatologů by horký vzduch ze Sahary mohl zasáhnout i Grónsko a urychlit tak tání ledovce.

    Jak mimořádné jsou tropické dny za polárním kruhem? Jak vypadá běžné léto na severu Evropy a v Grónsku? Také na tyto otázky odpovídal klimatolog Pavel Zahradníček z CzechGlobe v rozhovoru pro Studio ČT24.

    Rozhovor je ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 19:48).

  • 29. 7. 2019

    Jak se změní klima v Evropě? - Interview Plus ČRo

    Klimatické změny a oteplování v posledních desetiletích nemají za poslední dva tisíce let obdoby. Ukazují to výsledky hned tří různých nedávno vydaných klimatologických studií.

    „Když se srovnávaly přírodní vlivy s nárůstem teplot, tak prakticky nic nesedí. Solární cyklus, vulkanické vlivy, nic. Jediné, co sedí, jsou skleníkové plyny a množství oxidu uhličitého,“ říká v Interview Plus klimatolog Pavel Zahradníček z projektu Intersucho.

    Rozhovor je ke stažení ZDE.

  • 26. 7. 2019

    Detailní monitoring dopadů sucha na lesy

    Na portálu Intersucho od tohoto týdne naleznete novou mapu Dopadů na lesy. Mapa zobrazuje detailní hodnocení dopadů sucha, tak jak jej vidí respondenti z oblasti lesnictví, ve svých pravidelných hlášeních. Do hodnocení dopadů sucha na lesní porosty, se je možné jednoduše zapojit pomocí našeho online dotazníku.

  • 24. 7. 2019

    Tropické teploty posledních dnů prohlubují problém se suchem

    Jak se Česká republika vypořádává se suchem a co dělá Národní koalice pro boj se suchem komentoval bioklimatolog prof. Miroslav Trnka v pořadu Zaostřeno na Rozhlasu plus. 
    Celý pořad k poslechnutí ZDE (stopáž od 2:00)

  • 23. 7. 2019

    Rozhovor pro časopis Forbes NEXT

    Letní číslo Forbes NEXT, s titulem H20. Jak nedostatek vody promění Česko, přineslo rozsáhlý rozhovor s bioklimatologem prof. Zdeňkem Žaludem.
    Mimo jiné byla otevřena témata, jak sucho ovlivňuje českou krajinu, a naopak jak naše krajina ovlivňuje sucho, zda lze krajinu na sucho adaptovat, či co může pro ušetření vody udělat každý z nás.
    Část rozhovoru k přečtení ZDE.

  • 23. 7. 2019

    Sucho nikam neodejde. Žádná z předchozích generací tak rychlou změnu klimatu nezažila, říká bioklimatolog

    Sucho v Česku dřív znamenalo pro zemědělce velké výnosy. Dnes je to naopak. Jak se čeští zemědělci potýkají s projevy klimatické změny v podobě sucha v rozhovoru pro Lidovky.cz vysvětluje bioklimatolog Miroslav Trnka z brněnské Mendelovy univerzity.
    Celý článek k přečtení ZDE.

  • 23. 7. 2019

    Rozhovor o suchu v pořadu Káva o čtvrté

    Dr. Martin Možný, člen týmu Intersucho, mluvil v pořadu Káva o čtvrté v Rozhlasu na téma Sucho.
    Rozhovor k poslechnutí ZDE

  • 22. 7. 2019

    Sucho se v minulém týdnu v ČR rozšířilo, situace se zhorší

    Sucho se v České republice minulý týden po mírném ústupu znovu rozšířilo, dva nejhorší stupně ze šesti jsou na 30 procentech území. Tropické teploty v tomto týdnu a počasí bez srážek situaci zhorší. Podle předpovědi vědeckého portálu InterSucho by se mělo extrémní a výjimečné sucho rozšířit na 60 procent území, vyplývá z dnes aktualizovaných dat. V posledních dvou týdnech lze z map také vyčíst zhoršující se kondici vegetace na většině území, zprávy zemědělců lze označit až za pochmurné.
    Článek na ctk.cz k přečtení ZDE.
    Zpráva byla převzata i dalšími médii:
    ct24.cz,
    denik.cz,
    lidovky.cz,
    irozhlas.cz.

  • 19. 7. 2019

    Jižní Morava může za 50 let vypadat jako spálené vnitrozemí Středomoří

    Také jste četli, že u nás kvůli globálnímu oteplování vznikne step, či dokonce další Sahara? Tak zle nebude. Magazín Víkend požádal odborníky o předpověď, jaké přírody se dožijí naše děti.

    Naše příroda a krajina budou v roce 2069 vypadat jinak, což potvrzuje třeba profesor Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Jeho tým se zabývá výzkumem dopadů změn klimatu hlavně na zemědělství.

    „Posledních asi pět let zažíváme výjimečné sucho a teplo,“ vypráví. „Předběhlo dokonce naše očekávání. Modely předpovídaly, že podobně vysokých hodnot v Česku dosáhneme až někdy v letech 2030 až 2050. Roky 2015 až 2018 můžeme považovat za ochutnávku klimatu, které u nás jednou bude běžné.“
    Článek k přečtení ZDE.
     

  • 16. 7. 2019

    Sucho a hraboši

    Současný stav přemnožených hrabošů komentuje prof. Zdeněk Žalud pro portál seznamzpravy.cz
    Článek k přečtení ZDE.