Aktuality
Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.
-
16. 8. 2021
Oteplení planety v Česku: Je největší sucho za posledních 2100 let
V roce 2040 bude teplota na planetě o 1,5 stupně vyšší než v předindustriální době, varoval Mezinárodní panel pro změny klimatu při OSN. Členové týmu Intersucha prof. Miroslav Trnka a Pavel Zahradníček, Ph.D. přibližují jaký vývoj lze očekávat v České republice.
Celý článek pro novinky.cz k přečtení ZDE. -
13. 8. 2021
Projevy změn klimatu v regionech
Klimatolog Pavel Zahradníček komentuje projevy změn klimatu v rámci našich regionů. Jak se projevují změny klimatu v naší krajině?
Komentář pro ČT24 v Událostech v regionech ke zhlédnutí ZDE.
-
12. 8. 2021
Mapy Intersucha v Událostech regionech ČT24
V pořadu Události v regionech se věnovali tématu Sucho na jižní Moravě, kde pokračují stavby na zadržování vody v krajině. Mapy Intenzity sucha v letních měsících od roku 2015 jsou ke zhlédnutí ve stopáži od 3 min. Klimatolog Pavel Zahradníček poté komentuje aktuální situaci.
Pořad ke zhlédnutí na ČT24 ZDE. -
10. 8. 2021
Pavel Zahradníček na Tiskové konferenci k vydání Zprávy IPCC
Klimatolog a člen týmu Intersucho Pavel Zahradníček vystoupil na Tiskové konferenci v Praze, která byla konána k příležitosti vydání šesté hodnotící zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC).
Zemská atmosféra obsahuje nejvíc oxidu uhličitého za poslední nejméně dva miliony let. Projevy globálního oteplování budou stále vážnější. Proto je třeba razantně snížit emise všech skleníkových plynů. V nové zprávě na to upozorňuje Mezivládní panel pro změny klimatu (The Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC), který působí při OSN. Hrozí nám jak extrémní sucha, tak extrémní deště, říká Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.
Shrnutí z tiskové konference je k dispozici na webu AVČR k přečtení ZDE a také na strankách czechglobe.cz ZDE.
Podrobnější informace jsou k přečtení a ke zhlédnutí také na ČT24 ZDE (Záznam prezentace Pavla Zahradníčka je k dispozici na třetím videu).
Pavel Zahradníček i v Událostech ČT24 dne 9. 8. 2021 ke zhlédnutí ZDE.
Celá tisková konference ke zhlédnutí ZDE.
-
5. 8. 2021
Pavel Zahradníček v CNN Prima News
Klimatolog Pavel Zahradníček komentuje současné letní počasí. Jsou současné srážkové úhrny normální a vyskytuje se nyní půdní sucho?
Celá reportáž ke zhlédnutí ZDE. -
22. 7. 2021
Klimatolog varuje: Stoupne hladina oceánů a smrtící horko způsobí migraci
Hladina oceánů vzroste o desítky centimetrů, v ČR se oteplí až o 4 stupně, bude více tropických dnů, přijdou intenzivnější bouřky i povodně a kvůli nedostatku vody hrozí i migrace lidí z tropických oblastí. To vše může nastat, pokud lidstvo nesníží do roku 2050 množství vypouštění emisí do ovzduší. V Rozstřelu to řekl klimatolog Pavel Zahradníček.
Článek k přečtení a ke zhlédnutí na idnes.cz ZDE.
-
21. 7. 2021
Klimatická změna je šance mít technologickou revoluci, říká člen vědeckého týmu
Na jižní Moravě tornádo, v Německu, Belgii a Lucembursku katastrofické záplavy. Jinde na planetě sucho. Máme si na to zvykat a čekat ještě horší klimatický vývoj? Co s tím? „Určitě by třeba pomohlo omezení globální dopravy a soustředění se více na regionální výrobu. Nebýt závislý jen na produktech, které se vyrábí v Asii a pak se k nám vozí přes půlku světa, a samozřejmě to zatěžuje životní prostředí,“ říká v rozhovoru pro deník Metro Pavel Zahradníček, člen vědeckého týmu Klimatická změna, který spojuje vědecké osobnosti a skupiny z oblastí zemědělství, lesnictví, klimatologie, socioekonomie a klimatického modelování.
Celý článek pro deník metro.cz k přečtení ZDE. -
20. 7. 2021
Povodně v Německu se vymykaly zkušenostem
„Tragédie v Německu – to jsou důsledky mimořádných srážek ve velmi krátkém časovém úseku na hustě zalidněném území a s velkou zástavbou. A současně s omezenými odtokovými poměry v některých místech v poměrně úzkých údolích,“ zmiňuje v rozhovoru pro Novinky.cz Miroslav Trnka z CzechGlobe.
Celý článek k přečtení na novinky.cz ZDE.
-
19. 7. 2021
Extrémy budou častější
„Stále má smysl snažit se globální změny klimatu především zastavit nebo aspoň omezit. A samozřejmě to volá i po systémových řešeních třeba v oblasti záchranných systémů, protože pokud budeme tak, jak odhadujeme, mít extrémů čím dál víc, tak začne být často nad rámec možností jednotlivých zemí poradit si s extrémy samostatně,“ říká pro Mladou frontu Dnes bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe.
Článek pro idnes.cz k přečtení ZDE.
-
17. 7. 2021
Za sílu a četnost obřích povodní může člověk. Pohromy budou jen extrémnější
Zvykejme si, že povodně podobné těm německým nás budou postihovat častěji, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS klimatolog Pavel Zahradníček. Podobné pohromy tu sice podle něj byly vždycky, s klimatickou změnou k nim však bude docházet hojněji, mohou být navíc extrémnější.
Celý rozhovor pro cnn.iprima.cz k přečtení ZDE.